Mur oporowy-konstrukcja schodów 


Schody z narożników


Schody w sąsiedztwie mury oporowej

Wykop miejsce na schody i zagęść je

Ułóż i wypoziomuj pustaki
na warstwie podkładowej

Wypełnij otwory w pustakach
i obszar za pustakami klińcem,
a następnie zagęść.

Zamontuj kolejną warstwę schodów

Zamontuj daszek i kostkę
w biegu schodowym.
Użyj piasku pod kostkę,
aby wypoziomować ją
do poziomu daszka AB
Schodów
Przed rozpoczęciem budowy jakichkolwiek schodów, zawsze należy sprawdzić i dostosować się do obowiązujących przepisów i prawa budowlanego.
Opisane poniżej kroki postępowania są ogólnymi wytycznymi do budowania schodów. Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami montażu, schody możemy w łatwy sposób uwzględniać przy budowie muru.
Zastosowanie schodów
Schody mogą być zaprojektowane w kształcie delikatnych łuków lub o prostych krawędziach. Łuki po bokach tworzą łagodniejszy, naturalny wygląd, zaś proste mury boczne oraz narożniki oferują z kolei zdecydowany i klasyczny wygląd. Jednak takie schody wymagają zastosowania pustaków Narożnych AB i większego nakładu czasu.
Opatentowana przednia wypustka dzięki swojemu kształtowi umożliwia bardzo dobre połączenie podczas wykonywania podnóżków. Dobrymi przykładami materiałów na schody są: daszki AB, kostka brukowa, wylewany beton, tłuczeń, roślinność oraz płyty chodnikowe. Należy także upewnić się, że schody są bezpieczne dla użytkowników.
Dodatkowe projekty schodów oraz informacje techniczne wyjaśniające proces budowy są dostępne na stronie internetowej www.allanblock.com, bądź u każdego lokalnego przedstawiciela firmy AB.
Pamiętaj aby, przed rozpoczęciem budowy, sprawdzić obowiązujące przepisy i prawo budowlane.

Ile stopni ?
Przed rozpoczęciem wykopów wyznacz wymiary przednóżka i podnóżka schodów, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Uwzględniając te informacje, można już wykonać cały wykop pod schody.
Aby określić właściwą liczbę potrzebnych stopni, należy zmierzyć całkowitą wysokość zbocza w cm i podzielić ją przez 20 cm, które jest wysokością jednego stopnia.
Prosta konstrukcja schodów
W przedstawionym tutaj przykładzie zastosowano wykop na podkład o głębokości 15 cm oraz schody wykonane z daszka AB i kostki brukowej.
- Wykonaj wykop o odpowiedniej głębokości i szerokości dla każdego stopnia schodowego i dokładnie zagęść cały obszar do 95% normalnej próby Proctora zagęszczarką płytową.
- Sprawdź poziomy
- Rozpoczynając od pierwszego stopnia, wypełnij 15 cm wykop klińcem. Następnie wyrównaj na gładko.
- Zagęść i sprawdź poziomy. Przy budowie schodów wymagane jest wykonanie dodatkowego zagęszczenia, aby uniknąć w późniejszym czasie osiadania. Lepsze zagęszczenie jest osiągane poprzez wypełnienie i zagęszczenie warstwami o grubości max. 10 cm lub, o ile to możliwe, nawet mniejszymi.
- Ustaw pustaki na warstwie podkładowej. Pozostaw min. 15 cm wolnej przestrzeni za pustakami na wypełnienie klińcem.
- Wypoziomuj i wyrównuj każdy zamontowany pustak.
- Wypełnij klińcem otwory w pustakach oraz obszar przed i za pustakiem. Wypełnieniając przestrzeń za pustakami, wypełnij cały obszar na jednym poziomie, który wcześniej został przekopany, aby stworzyć podkład pod następny stopień. Dzięki temu otrzymamy poziom posadowienia następnego stopnia. Wypełnij i zagęść obszar za pustakami warstwami 10 cm, aby osiągnąć lepsze zagęszczenie.
- Wyrówaj kliniec i ubij, przy czym zagęszczenie zacznij na pustakach, a następnie przesuwaj się równolegle do pustaków. Zagęść do 95 % normalnej próby Proctora.
- Powtarzaj cały proces dla każdego następnego stopnia schodowego.
Różne biegi schodowe

Schodów z Kostka brukowa

Schodów z Beton
- Opatentowana przednia wypustka dzięki swojemu kształtowi umożliwia bardzo dobre połączenie podczas wykonywania podnóżków. Dobrymi przykładami materiałów na schody są: daszki AB, kostka brukowa, wylewany beton, tłuczeń, roślinność oraz płyty chodnikowe.
- Należy także upewnić się, że schody są bezpieczne dla użytkowników.

Schodów z Daszki AB

Schodów z Daszek AB i kostka brukowa