wykonawcę inżynierowie

Mur oporowy-Łuki    mur-oporowy

Zakrzywionymi murów

Zakrzywionymi murów


Łuk zewnętrzny, Łuk wewnętrzny

Łuki


Budowanie łukowych

Budowanie łuków i krętych murów jest bardzo proste. Opatentowany pustak AB został tak zaprojektowany, aby w łatwy sposób można było budować zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne łuki. Większość łuków możemy zbudować bez wykonywania cięć.

przesunięcie spoin pionowych

przesunięcie spoin pionowych

Łuki wewnętrzne

Usuń skrzydełka w pustakach do łuków zewnętrznych

Usuń skrzydełka w pustakach
do łuków zewnętrznych

Łuki zewnętrzne

Praca z promieniami

Minimalny promień

Praca z promieniami

Punkt początkowy

Punkt początkowy


Zapoznaj się z Tabela promieni AB dla warstwy dolnej aby upewnić się, że produkty AB, które stosujesz zapewnią pożądany promień muru.

Najmniejszy promień, u szczytu dowolnego muru AB, jaki możemy uzyskać wykorzystując pustaki pełnowymiarowe to 1,2 m, a w przypadku użycia pustaków AB Junior 0,8 m. Całkowita wysokość muru określi nam, jaki musimy wykonać minimalny promień warstwy dolnej. Taki mur, podczas budowy, przypomina kształtem stożek, a to zmusza do wykonania większego promienia przy dolnej warstwie muru.

Aby wyznaczyć promień warstwy dolnej muru, należy skorzystać z Tabeli z Promieniami pamiętając iż promień najwyższej warstwy muru nie może być mniejszy niż 1,20 m.


Rozpoczęcie wyznaczania promienia.

Od punktu, w którym zaczyna się łuk, należy odmierzyć od lica muru prosty odcinek o wymaganej długości wg tabeli Promieni i wbić palik w ziemię. Będzie to środek łuku. Następnie należy przywiązać żyłkę do palika o długości promienia i obracając się zaznaczyć miejsce dolnej warstwy muru. Pustaki należy układać tak, aby ich lico pokrywało się z zaznaczonym odcinkiem łuku.

Przycięcie dolnych wycięć pustaków do ostrych wewnętrznych łuków

Przycięcie dolnych wycięć pustaków
do ostrych wewnętrznych łukówPrzycięcie dolnych wycięć pustaków do ostrych zewnętrznych łuków

Przycięcie dolnych wycięć pustaków
do ostrych zewnętrznych łuków


Ostrzejsze łuki

Aby uzyskać łagodny łuk bez konieczności wykonania dużej ilości cięć, należy zastosować pustaki połówkowe (1/2 szer.), które ułatwią budowę łuku.


Praca z łukami i geosiatką

Łuki wewnętrzne

Przestrzeń za łukiem wewnętrznym musi być wypełniona w 100% geosiatką. Aby to osiągnąć, należy zamontować dodatkowe warstwy albo powyżej, albo poniżej warstwy, w której jest zastosowana geosiatka, w celu wypełnienia powstałych pustych przestrzeni.
Łuki wewnętrzne z geosiatką

Łuki wewnętrzne z geosiatką


Łuki zewnętrzne z geosiatką

Łuki zewnętrzne z geosiatką

Łuki zewnętrzne z geosiatką