wykonawcę inżynierowie

FAQs: Mury oporowe

Pytania ogólne dotyczące murów oporowych.

Allan Block proponuje kilka podstawowych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące murów oporowych, betonowych ogrodzeń oraz murków ogrodowych. Kliknij poniżej na nagłówek działu, aby zobaczyć interesujące cię pytania i odpowiedzi na wybrany temat.

Dlaczego powinienem wybrać Allan Block do mojego projektu muru oporowego?

Allan Block jest przede wszystkim pięknym i ekonomicznym rozwiązaniem dla twojego otoczenia, które jednocześnie poprawia wygląd i funkcjonalność każdej posesji i terenu. Przez ponad 25 lat Allan Block stał się systemem łatwym w planowaniu, projektowaniu i budowaniu małych murów oporowych. Przejrzyj galerię ze zdjęciami murów oporowych oraz album Retaining Walls by Allan Block, aby znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie.
powrót do góry

Jak wysoki mur oporowy Allan Block mogę wybudować?

Niezbrojony, grawitacyjny mur oporowy może być budowany do wysokości 1.1 m na gruncie piaszczystym, a do wysokości 0.8 m na gruncie gliniastym. Postępuj zgodnie z instrukcją montażu, aby szybko i łatwo wybudować mur. Mury zbrojone żelbetem mogą być budowane do wysokości 4.5 m, natomiast zbrojone geosiatką nawet ponad 12 m. Zawsze konsultuj z inżynierami z Allan Block budowę wysokich murów.
powrót do góry

Czy musimy wykonywać stopy fundamentowe pod mur oporowy ?

Mury Allan Block są tak zaprojektowane, aby ustawiać je na zagęszczonym gruboziarnistym materiale. Taki sposób wykonania oszczędza czas i pieniądze, a jednocześnie zapewnia trwałą i solidną podstawę pod pustaki. Przejrzyj "Allan Block Landscape Walls Guide", aby sprawdzić zalecaną głębokość i szerokość warstwy bazowej po twój mur.
powrót do góry

Jak długo Allan Block przetrwa ?

Standardowe budowle wykonane z betonowych bloków w latach pięćdziesiątych wykonane w podobnym systemie jak Allan Block, nadal spełniają swoją funkcję na całym świecie. Przy dzisiejszych udoskonaleniach technologicznych, zakładamy że mury Allan Block będą stać całe życie.
powrót do góry

Czy Allan Block jest bezpieczny dla otoczenia?

Tak. Pustaki Allan Block są wykonane przy użyciu naturalnych surowców. Nie zawierają żadnych szkodliwych substancji chemicznych, takich jak te znajdujące się w impregnowanym drewnie czy podkładach kolejowych. Allan Block jest przyjaznym produktem dla środowiska naturalnego.
powrót do góry

Czy mogę przeciąć pustak?

Tak. Chociaż lepszym pytaniem jest "jak mogę uniknąć cięcia pustaków?". Optymalne planowanie i zaprojektowanie oraz optymalny dobór wymiarów pustaków pozwolą zaoszczędzić nie tylko czas, ale także zredukować liczbę cięć. Jednak, jeśli to konieczne, przecięcie pustaków odpowiednimi narzędziami jest tak proste jak przecięcie drewna.

Zalecamy ciąć elementy betonowe piłą z diamentowym ostrzem. Taka piła działa jak piła łańcuchowa. Aby przełupać pustak uzyskując efekt łupania, musisz użyć młotek lub piłę do betonu oraz przecinak. Natnij pustak płytkim nacięciem z przodu i z tyłu i przełam na dwie części lekkim uderzeniem w przecinak. Przełamanie będzie miało wygląd bardziej nierównej powierzchni, w porównaniu z prostym cięciem piłą, ale nadal będzie można uzyskać dobre połączenie. Szlifierka z tarczą diamentową jest zawsze używana kiedy chcemy uzyskać czyste cięcie.
powrót do góry

Jak układać pustaki Allan Block?

Mury Allan Block wykonujemy na sucho, do łączenia ze sobą pustaków nie używamy żadnych łączników, klipsów czy zaprawy. Unikatowa, przednia wypustka tworzy przy układaniu zintegrowany kąt nachylenia muru, pozwalając pustakom automatycznie łączyć się ze sobą. Zaletą pustego rdzenia jest zintegrowany drenaż i łatwość podczas montażu.
powrót do góry

W jaki sposób pustaki Allan Block tworzą nachylenie?

Nachylenie muru Allan Block powstałe podczas układania poprawia stabilność i trwałość muru. Zaprojektowany, automatycznie powstający kąt nachylenia to 3° lub 6°. Górna wypustka i dolne wycięcie łączą się i formują automatycznie nachylenie - nie ma potrzeby mierzenia kąta. Nachylenie muru można zauważyć we wszystkich publikacjach Allan Block.
powrót do góry

Ile kosztuje Allan Block?

Chociaż koszty zależą od rodzaju zastosowanych pustaków Allan Block, to koszty budowy muru oporowego w systemie Allan Block są konkurencyjne w porównaniu z impregnowanym drewnem i z murem ze skał oraz niższe niż mury z głazów i innych systemów murowanych, a znacznie niższe nawet do 30 % niż mury wymagające betonowych stóp fundamentowych. W przypadku muru o kącie nachylenia 12° można zastosować mniej zbrojenia porównując do murów bardziej stromych. Ponieważ pustaki Allan Block łatwo się przenosi i układa, system ten jest najbardziej ekonomicznym z dostępnych systemów do budowy murów oporowych.

Skontaktuj się ze swoim najbliższym dystrybutorem AB, aby zapytać o cenę..
powrót do góry

Gdzie kupię pustaki Allan Block?

Pustaki Allan Block są dostępne w hurtowniach budowlanych współpracujących z firmą ZIEL-BRUK MAKAREWICZ. Odwiedź stronę www.zielbruk.pl, aby odnaleźć kontakt do najbliższego dystrybutora.
powrót do góry

Co muszę wiedzieć, aby zaplanować swój mur oporowy?

Przejrzyj informacje w dziale Allan Block Residential Retaining Walls, aby prawidłowo zidentyfikować rodzaj gruntu, zbocza, naziomy oraz dobrać rodzaj pustaka i wysokość muru w planie twojego małego muru oporowego.
powrót do góry

Jak mam wybrać właściwy produkt Allan Block do mojego projektu ?

Pustaki Allan Block mają rozmiar, ciężar i styl taki, że pasują do każdego otoczenia. Wybierz na stronie zakładkę: Produkty Allan Block, aby wybrać styl, który najlepiej oddaje twoje preferencje.
powrót do góry

Jak wytrzymały jest mur oporowy Allan Block ?

Mury Allan Block mogą być dostosowane do wymagań architektonicznych w dowolnym miejscu. Mury, do wysokości 1.1 m na gruntach piaszczystych i do wysokości 0.8 m na gruntach gliniastych, mogą być stawiane bez zastosowania zbrojenia. Natomiast wyższe mury mogą zostać wzmocnione poprzez zastosowanie konwencjonalnych metod np. wzmocnienie żelbetem lub zastosowanie Geosiatki AB. Maksymalną wysokość muru określają nam układ terenu i warunki gruntowe.
powrót do góry

Co zrobić jeśli warstwa bazowa jest na nachylonym terenie?

Zawsze staraj się zaczynać budowę od najniżej położonego punktu i kontynuować ustawianie pustaków schodkowo tak jakbyś budował w zboczu. Łatwiej jest wykonać warstwę bazową schodkowo w górę, niż schodkowo w dół.
powrót do góry

Czy potrzebuję pozwolenia na wybudowanie muru oporowego?

Skontaktuj się ze swoim lokalnym urzędem z wydziałem budownictwa, aby dowiedzieć się czy jest wymagane pozwolenie na budowę muru oporowego w twoim regionie.
powrót do góry

Czy mogę wybudować betonowy mur w wodzie ?

Tak. Elastyczność sytemu Allan Block czyni go idealnym wyborem do zastosowań na nabrzeża, nawet w miejscach gdzie występuje zamarzanie wody. Należy jednak przeprowadzić konsultacje z przedstawicielem systemu Allan Block lub projektantem i dokonać specjalnej analizy przypadku budowy w wodzie.
powrót do góry

Czy mogę posadzić roślinność w ogrodzie wokół pustaków ?

Tak. Sadzenie roślin w otworach pustaków oraz za pustakami jest bardzo proste i bezpieczne dla środowiska. Z pustaków Allan Block nie wypływają żadne szkodliwe substancje, które mogłyby zaszkodzić twoim rośliną. Podczas stawiania muru można także wybudować wewnątrz pustaków, system nawadniający.
powrót do góry

Czy mogę wybudować balustradę na szczycie muru oporowego ?

Tak. Ogrodzenie można wybudować zarówno w otworach pustaków jak i za murem. W takim przypadku może być konieczne zastosowanie wzmocnienia, aby przenieść obciążenie wiatrem działające na ogrodzenie. Należy jednak przeprowadzić konsultacje z przedstawicielem systemu Allan Block lub projektantem i dokonać specjalnej analizy przypadku budowy ogrodzenia.
powrót do góry

Ile potrzebuję pustaków ?

Ilość potrzebnych pustaków na dany projekt zależy od wymiaru wybranego pustaka oraz od wielkości muru. Typowo możesz obliczyć ilość pustaków mnożąc wysokość muru przez długość muru, aby otrzymać powierzchnię w m2. Następnie podziel powierzchnię muru przez powierzchnię pustaka, aby otrzymać przybliżoną ilość potrzebnych pustaków. Odszukaj poradnik szybkiego obliczania w zakładce "Allan Block Landscape Walls Guide", lub możesz skontaktować się z najbliższym przedstawicielem Allan Block. Podczas obliczania ilości elementów, pamiętaj o zewnętrznych narożnikach i daszkach, jeśli występują w projekcie.
powrót do góry

Ile ważą pustaki Allan Block ?

Dostępne pustaki Allan Block ważą 29 kg. Zaletą pustaków Allan Block jest otwór, w efekcie pustak jest lżejszy i łatwiejszy w układaniu w porównaniu do tradycyjnych bloczków betonowych.
powrót do góry

Jakich narzędzi i sprzętu potrzebuję do wybudowania muru oporowego ?

Rodzaj narzędzi potrzebnych do budowy muru oporowego Allan Block zależy od wielkości muru. Do budowy małych murów będą potrzebne podstawowe narzędzia jak: łopata, grabie, poziomnica, taczka oraz przecinak. Do budowy większych oraz z większą ilością detali murów, będzie potrzebny dodatkowy sprzęt jak zagęszczarka płytowa i piła diamentowa do cięcia pustaków. Skonsultuj i dobierz rodzaj potrzebnych narzędzi z przedstawicielem Allan Block lub zajrzyj do "Allan Block Landscape Walls Guide".
powrót do góry